Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ), ülkedeki kamu hekimlerini temsilen, Fransa’nın Marsilya şehrinde  29-30 Eylül 2023  tarihlerinde düzenlenen Avrupa Maaşlı Hekimler Federasyonu’nun (FEMS) genel kuruluna katıldı.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, TIP-İŞ’i  Dr. Elşen Mülazimoğlu ve Dr. Enver Kneebone temsil etti.

Genel Kurul’a Avusturya, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Çekya, Hollanda, Portekiz, İspanya, Romanya, Slovenya, Belçika, Bulgaristan, Polonya gibi Avrupa’nın 13 ülkesinden 20’den fazla hekim örgütünün temsilcileri yanında; Avrupa Kıdemli Hastane Hekimleri Birliği -AEMH, Avrupa Sağlık Örgütleri Organizasyonu CEOM, Avrupalı Hekimler Daimî Komitesi CPME, Avrupa Tıp Ögrencileri Birliği  EMSA  gibi hekim örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

TIP-İŞ Eylül 2021’de Hırvatistan’da gerçekleştirilen genel kurulda, önceki aday üyelik sürecini başarı ile tamamlayarak, üye ülkeler tarafından yapılan oylama sonucunda FEMS asli üyesi olmaya hak kazanmıştı.

FEMS genel kurulu,  yılda iki kez bahar dönemi ve güz dönemi şeklinde, örgüt üyesi  ülkelerin ev sahipliğiyle yapılıyor. Eylül 2022’de Girne’de gerçekleşen genel kurulun güz dönemi toplantısı bu yıl Marsilya’da yapıldı. Toplantıda önce, ülkelerdeki  genel durum ve önceki toplantıdan itibaren  olan gelişmeler, hekimlerin çalışma şartları ve bunları geliştirmek için yapılanlar konuşuldu. Ardından, yapılabilecek yeni çalışmalar,  ülkelerdeki tıp eğitiminin geldiği son noktalar, tıbbın  feminizasyonu, emeklilik konusunda ülkeler arasındaki  farklılıklar  gibi konular konuşuldu. Sonraki toplantılarda yapılacak çalışmalar  ve konu başlıkları  belirlendi.

 

Kıbrıs Türk Hedimler Sendikası Yönetim Kurulu