Kıbrıs Türk hekimler sendikası (TIP-İŞ) ülkemizdeki kamu hekimlerini temsilen, İspanya’nın  Mallorca adasındaki Palma şehrinde  4-6 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen FEMS (Avrupa Maaşlı Hekimler Federasyonu) genel kuruluna katıldı.

Genel Kurul’a Avusturya, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Çekya, Hollanda, Portekiz, İspanya, Romanya, Slovenya, Bulgaristan, Polonya gibi Avrupa’nın 12 ülkesinden 20’den fazla hekim örgütünün temsilcileri yanında; Avrupa Sağlık Örgütleri Organizasyonu CEOM, Avrupalı Hekimler Daimî Komitesi CPME, Avrupa Genç Hekimler Birliği EJD, UEMO gibi hekim örgütlerinin temsilcileri de katılırken, TIP-İŞ’i Dr. Şükrü Onbaşı, Dr. Elşen Mülazimoğlu ve Dr. Enver Kneebone temsil etti.

TIP-İŞ Eylül 2021’de Hırvastistan’da gerçekleştirilen genel kurulda, önceki “aday üye”lik sürecini başarı ile tamamlayarak, üye ülkeler tarafından yapılan oylama sonucunda FEMS asli üyesi olmaya hak kazanmıştı.

Genel kurul boyunca sunulan ülke raporları ve çalışmalar ışığında, ülkelerdeki genel durum, sorunlar ve geliştirilebilecek yönler tartışıldı. Ülkeler arasındaki benzerlikler, farklılıklar ortaya konularak sonraki toplantılarda yapılacak çalışmalar planlandı.

 

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Yönetim Kurulu